Smanjite bacanje hrane uz fancy trikove beogradskih kuvara
Kuvali smo i štedeli po savetima vrhunskih beogradskih kuvara
U okviru inicijative “Stop bacanju hrane” koju je pokrenula kompanija Beko, prisustvovali smo edukativnoj kulinarskoj radionici u Il Primo školi kuvanja, gde su nam šefovi kuhinja poznatih beogradskih restorana „Madera“, „Toro Latin GastroBar“ i „Mala fabrika ukusa“ pripremali ukusna jela od ostataka hrane i davali savete kako da se bacanje hrane svede na minimum i tako uštedi novac, kroz nove i kreativne recepte za spremanje čorbi, takosa, dezerata i brojnih drugih specijaliteta.
Na samom početku, saznali smo od generalnog direktora kompanije Beko Balkans, gospodina Arela Atakola da se u Srbiji godišnje baci više od 250.000 tona jestive hrane, dok 628.000 ljudi zvanično živi u siromaštvu, pa je ova inicijativa pokrenuta sa namerom da se edukuje javnost o pravilnom skladištenju namirnica kako bi one što duže ostale sveže, a time se i manje bacale.
Potpuno očekivano, ako pratite moje recenzije, najviše me je zainteresovala radionica kod šefa kuhinje Toro Latin Gastro Bara, Nemanje Crljenice. Pod Nemanjinom komandom, pripremila sam par kilograma grilovane piletine, za buritose, tortilje i takose i asistirala u pripremi salsi za različite ukuse gostiju. Sa Nemanjom sam pričala o osnovama – kako se priprema najbolji gvakamole i da li se meso soli pre, tokom ili nakon pečenja, ali sam iskoristila priliku i da ga ispitam o mnogim drugim aspektima – da li više koristi biljna ulja ili masti, šta su najpopularniji specijaliteti u njihovom restoranu i koje su prednosti otvorene kuhinje. Složili smo se da je koncept otvorene kuhinje kakav primenjuju u Torou (inače jednom od mojih najomiljenijih restorana u Beogradu o kome ćete uskoro više čitati na našem sajtu) veliki korak ka transparentnosti i poboljšanju kvaliteta, jer se sve priprema na licu mesta što uliva poverenje gostima, ali i mirisi iz kuhinje lako zagolicaju čula i pojačaju apetit.
Kao ljubitelju svežeg voća i povrća, koji malo vremena provodi kod kuće, posebno mi je značilo što sam saznala da “EverFresh+ tehnologija produžava svežinu voća i povrća i do 30 dana, dok NeoFrost tehnologija sa dva zasebna sistema hlađenja u frižideru i zamrzivaču doprinosi optimalnoj vlažnosti i kvalitetu vazduha, što omogućava da hrana duže ostane sveža. Aktivni jonizator neutrališe bakterije, viruse i čestice koje izazivaju štetna isparenja, pa je na taj način smanjena kvarljivost namirnica, a Active Fresh Blue Light™ tehnologija simulira prirodne svetlosne uslove i omogućava procesu fotosinteze da se nastavi dok su namirnice u frižideru.” Dakle – frižider postaje pravi naučni centar kuhinje, što sam oduvek i priželjkivala, kao i svaka žena koja ujedno i domaćica i geek.
Neki od saveta koji su bili najzanimljiviji učesnicima radionice su:
- Od prezrelog voća napravite hleb sa bananama ili mafine od voća, šejkove i sokove.
- Ako vam tokom nedelje ostane seckanog luka, šargarepe, zelene salate, celera ili nekog drugog povrća, spakujte ih u papirne kese pa u zamrzivač. Od toga spremite sopstveni miks začina ili brzo pripremite čorbicu od povrća.
- Mikserom usitnjeno preostalo voće postaje sos koji možete preliti preko već malo osušenih kolača, čime će dobiti nov ukus i svežinu ili dodati ga bifteku ili krmenadli.
- Tvrde delove karfiola i brokolija izrežite ih ili narendajte na što tanje listove, poput finog papira i začinite ih limunovim sokom, balzamiko sirćetom, solju i biberom, kao salatu.
- Kad sledeći put budete spremali piletinu ili neko drugo pečeno meso, napunite meso ostacima povrća koje ste sačuvali, ili ga kuvajte zajedno sa povrćem. Meso će tokom takve pripreme poprimiti poseban ukus od povrća sa kojim se sprema.
- Stari hleb jednostavno možete da iskoristite tako što ćete ga iseći na kockice i staviti da se osuši pa dobiti krutone.
- Ako vam od ručka ostane pirea od krompira, za večeru ga pomešajte sa dva žumanca i dve kašičice rendanog sira i zapecite u rerni.
Meni je, lično, bilo najzanimljivije pripremanje idealnog gvakamolija pod otvorenim nebom i miksanje salsi, u pravom letnjem ritmu. Produžavanjem roka namirnica, produžavamo svako godišnje doba i uživanje u sezonskim plodovima. Leto uz štednju traje duže i ukusnije je.
Jelena Ignjatić
Oblikovala nepce u dedinom vinogradu, pa na putovanjima. Skriboman, žongler, muza i avanturista. Oslobodilac lepih tajnih stvari.