Choco Love Fest

Šta vas čini srećnim?

Ako je vaš odgovor čokolada, onda ste sigurno na Dan zaljubljenih bili na prvom Choco Love Festu koji je održan u Supermarketu 😉 Festival koji slavi i ljubav i čokoladu. Uživali smo u čokoladnim poslasticama i naučili kako se pravi originalni čokoladni sufle, od majstora koji ga je prvi put u Beogradu napravio, Srđana Rabrenovića.

Choco Love Fest, ukus Beograda

Čokolada se već vekovima smatra afrodizijakom. Od drevnih Asteka, pa sve do Kazanove i francuskog dvora – svi su verovali da je čokolada “eliksir ljubavi“. Pre gotovo 2500 godina, čokoladu su uglavnom u obliku pića (većinom gorkog), konzumirale Maje, a koliko su njen osnovni sastojak – kakao, smatrali vrednim, govori podatak da su zrno kakaoa koristili kao valutu.

Na Choco Love Festu, naučili smo mnogo zanimljivih informacija, mi nismo znali da se čokolada topi na 34 stepena Celzijusovih, a zbog toga kada je stavimo u usta nestaje brzinom svetlosti 🙂 Tamna čokolada poboljšava pamćenje i koncentraciju, dok crna sadrži antioksidante koji snižavaju pritisak.

Sufle

 

Pored brojnih čokoladnih izlagača, imali smo priliku i da naučimo kako se prave najbolje čokoladne poslastice, ali i kako je kroz istoriju i uz pomoć industrijskog razvoja nastala savremena čokolada.

“Ukus Beograda” je prisustvovao radionici pravljenja čokoladnog suflea, po receptu majstora Srđana Rabrenovića. Taj famozni francuski dezert (souffle), zapravo vrlo lako može da se napravi i kod kuće. Iako kažu da se sufle smatra vrhuncem veštine u pripremanju slatkiša, moram da priznam da smo ga mi vrlo lako savladali, na iznenađenje samog kuvara. Jak ukus čokolade je karakterističan za ovaj kolač, hrskav spolja, a mek, tečan iznutra.

Sufle se služi direktno iz rerne, dok je još vruć i pre nego splasne, što je period od oko pet do deset minuta, za koje vreme se on uglavnom i pojede. Gotovo svaki kuvar ima tajni recepat ove poslastice, a mi ćemo sa vama podeliti recepturu koju smo naučilki na Choco Love Festu.

Choco Love Fest

Za pripremu suflea, potrebno je imati kalupe ili klasične porculanske ili metalne obruče sa kojima smo mi pravili sufle na radionici. Dva osnovna sastojka dobrog suflea su pena od belanaca, za učinak podizanja i krem osnova koja daje ukus. Najteži deo je znati savršeno umutiti belanca, jer su oni garancija dobre strukture. Ukoliko su belanca nedovoljno umućena, sufle se može previše podići, a ukoliko nisu dovoljno, onda će kora biti previše tvrda, a može čak i da pukne. Takođe tokom pečenja rerna se ne sme otvarati, da ne bi došlo do pucanja suflea.

Ukus Beograda, čokoladni sufle

Magični recept:

450 g putera

450g čokolade

9 celih jaja

9 žumanaca

300 g šećera

180 g brašna

Puter i čokoladu istopiti na pari. Zatim u posebnoj posudi umutiti jaja i šećer dok se ne dobiju sitni balončići i dodati 180 g brašna. Sve pomešati i ostaviti masu da odstoji 3-4 sata u frižideru ili preko noći.  Kalup nauljiti, pa posuti prezlama, a zatim nasuti u kalup masu. Peći na 180º oko 7 minuta.

U ustima već osećate penasti oblak užitka i topljenje mehurića, zar ne? Ukoliko ste pravili sufle po ovoj recepturi, javite nam da li ste zadovoljni 😉


 

Share Button

Vanja Vidaković

Zaljubljenik u hranu i lepu reč. Voli da kaže da najbolji zalogaji često proističu iz kombinacije jednostavnosti i bezgranične ljubavi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *